کت تک, کت و شلوار, کت و شلوار و کت تک

انواع مدل یقه کت

مدل های یقه های کت تک و کت و شلوار

انواع مدل یقه کت تک و کت و شلوار

یکی از اجزای اصلی و زیبا کننده کت های مردانه یقه است. نقش مهم و اساسی و زیبایی یقه در خرید کت تک بسیار از اهمیت برخوردار است تا جایی که بسیاری از کت شلوار ها برمبنای طرح و مدل یقه نام گذاری می شوند.

برای ایجاد و دوخت یقه های متفاوت کت، توجه به ایستایی آن و بهره گیری از پارچه مناسب برای ایجاد آن ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. نوع دوخت و استفاده از پارچه مناسب می تواند به زیباتر شدن یقه کت کمک بسزایی کند.

یقه کت یا برگردان، قسمتی از کت و ناحیه یقه است که در قسمت جلو جای می گیرد و اولین بار در میانه‌های قرن ۱۷ میلادی مورد استفاده قرار گرفت. از آنجایی که در سال‌های بعد کت ها تماماً برای بسته شدن از دکمه های متعدد استفاده نگردید، شیوه استفاده و کاربرد یقه های کت بیشتر گردید. در کنار کاربردی بهتر و فرم مناسب تر برای این نوع پوشش، یقه کت رفته رفته به عاملی جهت زیبایی نیز تبدیل گردید.

امروزه استفاده و بهره گیری از رنگ های متفاوت در کت و شلوار ها به عاملی اختصاصی و منحصر به فرد برای آن مدل تبدیل شده است و می تواند نقشی تعیین کننده برای زیبایی و استایل خاص شما باشد.

در ادامه این مطلب به معرفی انواع یقه های مورد استفاده در کت و شلوار های مردانه می پردازیم. در این میان عامل مهم و تعیین کننده ای به نام خط شکست یقه وجود دارد که حالتی شبیه به عدد ۷ دارد و ناحیه پایین و بالای یقه را با هم یکپارچه می کند. شکل خط شکست در یقه ها نقشی مهم در فرم  یقه داشته و در حالت استاندارد زاویه آن از ۹۰ درجه کمتر است.

 یقه کت کلاسیک

این نوع از فرم یقه حالت کلاسیک داشته و در بیشتر مواقع با نام یقه انگلیسی نیزخوانده می شود. بنا بر فرم آن، یقه پله ای نیز نامیده می گردد. این نوع از یقه کت متداول ترین و به عبارتی قدیمی ترین نوع یقه در کت و شلوارهاست. خط شکست در یقه کلاسیک حالتی بزرگ داشته و با زاویه نود درجه حالت اشاره به اطراف و ناحیه خارج از قفسه سینه دارد.

یقه انگلیسی برای بیشتر شرایط مناسب بوده و حالتی رسمی و موقر دارد. در بیشتر موارد مشاهده می شود که این یقه برای کت های تک دکمه مورد استفاده قرار می گیرد.

یقه کت نوک تیز

به طور متداول برای کت های دارای دو دکمه و پوشش های رسمی یا فرم کت های انگلیسی که قسمت جلوی آن ها کوتاه و دارای قسمت پشتی بلند هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از یقه کت به یقه بلیزر معروف است. خط شکست در این نوع یقه کت و شلوار ها، با شمایل یقه انگلیسی تفاوت داشته و نوک یقه جهتی به سمت بالا دارد. سمت و جهت اشاره نوک این یقه بیشتر تمرکز بر ناحیه عرض شانه و سینه ها است. این مدل از یقه حالتی رسمی تر دارد اما قادر هستیم از آن برای کت هایی که دارای یک دکمه هستند نیز استفاده نماییم.

یقه  کت رول شده

این مدل از یقه کت متفاوت تر از انواع دیگر بوده و به دلیل فرمی که دارد می تواند در استایل و شمایل کت و شلوار تغییر ایجاد کند. این نوع از یقه کت، یقه آرشال نیز خوانده می شود. جالب است بدانید که یقه آرشال خط شکست ندارد و با فرم منحنی وار از ناحیه بالایی و گردن آغاز شده و تا ناحیه زیر سینه ادامه پیدا می کند. برای دوخت این نوع از یقه ها پارچه زیر یقه و همچنین پارچه خود یقه کاملا از یک جنس هستند. یقه رول فرمی ساده تر نسبت به دیگر انواع یقه دارد و در بیشتر موارد جهت مدل های انحصاری تر همانند تاکسیدو و  ربدوشامبر مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم یقه های کت و شلوار

نکاتی در مورد یقه کت

از آنجایی که کت ها بنا بر مصرف رسمی و  خرید کت و شلوار اسپرت، یقه های متفاوت دارند باید با توجه به نوع کاربرد در انتخاب آنها دقت شود. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که فرم بدن و چاقی یا لاغری در انتخاب یقه کت تاثیر گذار است.

گاها مدل های نام برده شده در بالا، با تغییراتی جزئی و اندک فرم های جدیدی را ایجاد می کنند اما اساس و فرم اصلی خود را با توجه به اندازه یقه، عرض یقه و خط شکست حفظ می کنند.

تاثیر مثبت و منفی نحوه انتخاب یقه کت

  • بهتر است بدانید که یقه کلاسیک به یقه ناچ نیز خوانده می شود. این نوع از یقه برای استفاده روزمره نیز مناسب است و می توان در محیط هایی مانند محل کار نیز از آنها استفاده نمود. یقه ناچ در بیشتر موارد با حالت های مختلف فرم بدن هماهنگی پیدا می کند.
  • یقه کت نوک تیز با نام یقه پیک هم شناخته می‌شود و همچنین نسبت به مدل کلاسیک حالتی رسمی و خرید کت تک مجلسی تر دارد .این نوع از یقه  کت برای مهمانی های رسمی و جشن ها مانند جشن عروسی مناسب است.  فرم و جهت یقه به گونه ای است که اشاره به سمت بالا دارد و به همین جهت برای افرادی که تمایل دارند قدبلندتر یا لاغرتر دیده شوند گزینه ای مناسب است. پس به نقش یقه کت برای زیباتر به نظر رسیدن دقت داشته باشید.
  • انواع یقه رول یا آرشال می تواند گزینه ای مناسب برای عروسی یا مجالسی بسیار خاص و تشریفاتی باشد. به طور مثال می‌توان از پوشش کت و شلوار شرکت کنندگان در مراسم اسکار با یقه آرشال اشاره نمود. این نوع از یقه می تواند با فرم های بدنی مختلف هماهنگ باشد اما افرادی که بدنی چاق و گرد دارند و همچنین فرم صورت آنها نیز دایره وار است، بهتر آنست که از انواع دیگر یقه کت استفاده کنند.

شما می توانید با انتخاب صحیح کت و شلوار و همچنین دقت در فرم یقه آن استایل و ظاهری جذاب تر داشته و از لحاظ بدنی نیز متناسب تر و جذاب تر به نظر برسید.

دقت در قد، هیکل و فرم صورت در انتخاب پوشش مناسب نقشی تعیین کننده برای دوخت یا خرید کت و شلوار این پوشش رسمی و دوست داشتنی نزد آقایان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *