کت و شلوار, کت و شلوار و کت تک

تاریخچه کت و شلوار از ابتدا تا الان

تاریخچه کت و شلوار دندی کت

تاریخچه کت و شلوار

در ایم مقاله از دندی کت قرار است به بررسی تاریخچه کت و شلوار بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بررسی صفر تا صد تاریخچه کت و شلوار از گذشته تا امروز

اگر بخواهیم به طور رسمی و شناخته شده تاریخچه خلق کت و شلوار را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که در بسیاری از منابع کت و شلوار را برای اولین بار به کشور آلمان نسبت می دهند. کت و شلوار در قرن نوزدهم میلادی در کشورهای اروپایی رواج و محبوبیت یافت.کت وشلوارهایی چهارخانه که همراه با شلوارهای کوتاه بالای قوزک بود شهرت داشت.

همیشه کت و شلوار پوشاک کلاسیک و رسمی برای مردان به حساب می آمد. شاید برای شما جالب باشد که جرقه به وجود آمدن کت و شلوار و استفاده از این نوع پوشاک در فرهنگ و تمدن کشور ایران زده شد. اگر به طور عمیق تاریخچه کت و شلوار مورد بررسی قرار گیرد این نوع پوشاک ریشه در تاریخ کشور ما دارد. در کتاب روت ترنویل کاکس راجع به نوآوری ایرانیان در زمینه پوشش اشاره گردیده است. در زمان های قدیم مردم ایران زمین در زیر لباس های بالاپوش خود شلوار، زیر پیراهنی و جوراب استفاده می گردند که بعد از گذشت سال های متمادی کت ها جایگزین بالاپوش های ایرانیان شد.

تاریخچه کت و شلوار در تمدن ایران

بدون تردید با بررسی شواهد و تاریخ با قدرت می توان گفت که آنچه که به عنوان کت و شلوارهای امروزی می شناسیم ریشه و منشاء ای در تمدن و فرهنگ ایرانیان دارد.

آثار این نوع پوشش را می توانیم حتی بر روی دست سازه هایی مانند بشقاب های نقره ای مشاهده کنیم که پوشش افراد با کت های کوتاه و آستین های بلند قابل مشاهده است و سلاطین ساسانی در آن عصر از چنین کت و پوشش هایی استفاده می کردند و نمونه این تصاویر را همچنین می توان در طاق بستان نیز دید. به عبارتی می‌توان گفت که شکل و شمایل کت های آن زمان فرمی کوتاه داشت و با حالتی جلو باز، دکمه های آن در ناحیه سینه بسته می گردید و با دوخت و تزئینات مختلف بر زیبایی آن افزوده می شد.

جالب است بدانید که یونانیان مردم ایران را به خاطر پوشیدن شلوار مورد تمسخر قرار می دادند اما بعدها زمان اثبات نمود که کدام مقبول و صحیح تر است.

استفاده از کت و شلوار به صورت مدرن در ایران

در فاصله این سالها در کشورهای غربی پوشش کت و شلوار با تغییراتی مواجه شد و در دوران رضا شاه و با شروع نوگرایی در این عصر، شاهد ورود کت و شلوارهای امروزی و مدرن به شیوه غربی بودیم. در بدو ورود کت و شلوار به ایران بیشتر رنگ مشکی را مناسب استفاده می دانستند و با دقت در آن متوجه می شویم که بیشتر کت و شلوار های رایج مشکی بود و در بیشتر مراسم و مناسبت ها از این رنگ استفاده می شد.

در ابتدای امر کت و شلوارها پوششی رسمی و زیبا بود اما کم کم استفاده روزمره نیز پیدا کرد و باید تدابیری اندیشیده می‌شد که برای فصول مختلف سال نیز مناسب باشد. بدین ترتیب به‌مرور شاهد استفاده از کت و شلوارهای بلند بودیم که دارای آستر هایی نیز بودند و برای فصول سرد سال نیز پوششی مناسب، رسمی و زیبا به نظر می رسیدند.

کت و شلوار های عصر حاضر

امروزه با تنوع بسیار زیاد و عظیم از انواع کت و شلوار روبرو هستیم. طراحان مد و لباس با بهره‌گیری از طراحی های مدرن، تنوع جنس پارچه، تنوع بافت و رنگ پارچه و… کت و شلوار های زیبایی را برای شرایط مختلف و سلایق متفاوت طراحی می کنند. به راحتی می‌توان با توجه به سلیقه، مناسبت، آب و هوا و… کت و شلوار مناسبی را انتخاب نمود.

کارگاع تولیدی کت و شلوار دندی کت

تاریخچه تولید کت و شلوار

تولید و عرضه کت و شلوار یکی از عرصه های رقابت بین تولیدکنندگان است و امروزه شاهد برندهای مختلفی در سطح جهان هستیم که از لحاظ کیفیت و ارائه محصولاتی با کیفیت در حال رقابت هستند. درست است در کشور ایران رقابت و حجم تولید کت و شلوار قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست ،  اما در سال‌های اخیر نیز شاهد تولیدات بسیار زیبا و با کیفیت در ایران هستیم که دارای کیفیت دوخت، جنس مرغوب و تنوع بالایی هستند.

در کنار تاریخچه تولید کت و شلوار جنبه های مختلفی  نیز می تواند فعال باشد و به کار خود ادامه دهد. به عنوان مثال تولید پارچه های مخصوص کت و شلوار با توجه به شرایط و سلایق می تواند صنعتی جدید را پیش روی افراد مشغول در این صنعت قرار دهد. خیاطی و دوخت تخصصی کت و شلوار از مشاغل جذاب و جالبی است که بعد از ظهور کت و شلوار رونق خاص خود را پیدا کرد. خیاط های کت و شلوار افرادی متخصص به نظر می رسیدند که در حال خلق یک اثر هنری و زیبا  هستند. از سال ها پیش حیاط هایی که توانایی دوختن کت و شلوار های زیبا را داشتند همیشه مورد تحسین قرار می گرفتند و به عبارتی صنعت خیاطی و دوخت لباس را اعتبار می بخشیدند.

 تنوع و زیبایی با کت و شلوار

امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد در زمینه مد و پوشش کت و شلوار هستیم. استفاده از پارچه های متنوع از ضخیم تا نازک، رنگ بندی های متفاوت، مات و براق بودن، کوتاه یا بلند بودن، ساده یا طرح دار و… می تواند دنیایی از طرح‌های جدید را پیش روی طراحان قرار دهد. با توجه به سلایق متفاوت افراد جامعه و حفظ بازار این صنعت گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که همه اقشار جامعه و همه سنین همچنان نسبت به این پوشش کلاسیک علاقه نشان دهند.

شاهد طراحی های زیبا و جذابی هستیم که به راحتی می تواند افراد کم سن و جوان را نیز جذب خود نموده و آن ها را وارد عرصه پوشش کت و شلوار کند. مانند زمان های گذشته دیگر از رنگ های رسمی و تیره استفاده نمی شود. شاهد کت و شلوارهایی هستیم که با رنگ های جذاب، روشن و شاد می تواند حس انرژی و جوانی را همراه با پوششی کلاسیک به ما هدیه دهد.

کت و شلوار با توجه به روحیات و کاربردی که فرداز آن می طلبد، قادر خواهد بود به پوششی همیشگی و همراه افراد تبدیل شود. هم می‌تواند نیاز زیبایی را برطرف نماید و همین که پوششی گرم و مناسب برای شرایط متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *